تنظیمات PETG در Cura

تنظیمات PETG در Cura – بخش Profile

polyethylene terephthalate glycol (پلی اتیلن ترفتالات گلیکول) که بیشتر با نام PETG شناخته می شود، یک متریال قابل استفاده در پرینتر سه بعدی است . این فیلامنت از پلیمر پلی اتیلن ترفتالات پرکاربرد (مانند بطری اب)ساخته شده است. PETG یک فیلامنت با استحکام بالا و غیرسمی است که میزان shrikage یا انقباض کمی دارد و پرینت کردن آن دشوار به حساب می‌آید. البته اگر تجربه ی کافی داشته باشید و بهترین تنظیمات PETG را در اسلایسر خود به کار بگیرید، می توانید تقریبا به آسانی پرینت PLA، با این متریال نیز پرینت کنید.

در صورت پرینت کردن قطعه با PETG، رشته های اضافه‌ی فیلامنت روی قطعه می ماند. برای بهبود کیفیت پرینت و کاهش رشته های اضافه فیلامنت، کاربران از تنظیمات اسلایسر خود کمک می گیرند. اسلایسر، نرم افزاری است که مدل سه بعدی را به یک G-code قابل تفسیر توسط پرینتر سه بعدی تبدیل می کند.

Ultimaker Cura محبوب ترین اسلایسر سه بعدی منبع باز برای پرینترهای سه بعدی FDM است. بهینه‌سازی تنظیمات پرینت در Cura، یک راه عالی برای جلوگیری از مشکلات کیفیت پرینت است البته در صورتی که کم بودن کیفیت، بخاطر مشکلات سخت افزاری (مانند گرفتگی هات اند(hot end)) نباشد. از آنجایی که تنظیمات زیادی وجود دارد، دانستن اینکه کدام بخش از تنظیمات را تغییر دهیم که باعث بروزمشکل جدیدی نشود، مهم است.

در این مقاله، به تنظیمات PETG در اسلایسر Cura – قسمت Profile و دلایل استفاده از آنها را بررسی خواهیم کرد.

بهترین تنظیمات PETG در اسلایسر Cura

تنظیمات PETG در Cura
تنظیماتی که ما توصیه می کنیم کمی از پروفایل پیشفرض PETG در Cura متفاوت است. در زیر، مقادیر مناسب برای تنظیمات بخش Profile ، متناسب با متریال PETG آورده شده است :

دمای نازل: 235 درجه سیلسیوس

دمای بد: 70 درجه سیلسیوس

سرعت پرینت:40-50 میلی متر بر ثانیه

سایر انواع سرعت پرینت: (به عنوان مثال”Top/Bottom Speed”) 30 میلی متر بر ثانیه

سرعت پرینت لایه اولیه: 20 میلی متر بر ثانیه

تراول اسپید: حداقل 120 میلی متر بر ثانیه

طول ریترکت: برای پرینترهای Bowden مقدار 6 میلی متر بر ثانیه و برای پرینت های Direct مقدار 3-2 میلی متر بر ثانیه

سرعت ریترکت: 25 میلی متر بر ثانیه

کامبینگ: “Not in Skin” یا “Within Infill”

سرعت فن خنک کننده:50%

سرعت خنک کننده لایه اولیه:0%

نوع اتصال به صفحه ساخت:brim

عرض brim مناسب: 5-6 میلی متر

در ادامه به بررسی دلایل انتخاب مقادیر فوق می پردازیم.

تنظیمات دمای مناسب PETG

تنظیمات PETG در Cura
اولین و شاید مهم ترین تنظیمات که باید هنگام ایجاد پروفایل PETG تنظیم کرد، دما است. در Cura، وقتی گزینه های قابل نمایش را روی حالت «All» تنظیم کنید، گزینه های زیادی در قسمت تنظیمات خواهید دید اما،مهم ترین موارد قابل توجه، “دمای پرینت” و “دمای هیت بد” است . تنظیمات دیگر را می توانید بعداً در صورت تمایل تغییر دهید.

شما باید این دماها را طبق مقادیر توصیه شده توسط سازنده که معمولا روی جعبه و یا خود فیلامنت نوشته شده است تنظیم کنید اگر آنها دمای مناسب را به صورت بازه ای از دما، توصیه کرده اند، شما مقدار وسط بازه را استفاده کنید ​​(مثلاً اگر بازه ی دمای پیشنهادی 220-240 درجه سانتیگراد است ، دما را روی 230 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.).

تنظیمات دقیق دمای PETG

حتی اگر سازنده به شما اطمینان دهد که تنظیمات پرینت توصیه پیشنهادی آنها نتیجه ی خوبی خواهد داشت، ممکن است همچنان نیاز به تنظیم دما داشته باشید. قبل از پرینت هر قطعه، ابتدا باید با پرینت کردن چند نمونه ، دمای مناسب را تشخیص دهید. برای یافتن بهترین دمای نازل می توانید از پرینت یک برج حرارتی (Temperature tower) استفاده کنید.

در صورت مشاهده حباب یا رشته های اضافی فیلامنت، دما را 10 تا 15 درجه سانتیگراد از حد توصیه شده کاهش دهید. از طرف دیگر، در صورت تشخیص فاصله بین لایه ها یا تزریق کم ماده توسط اکسترودر، دما را 10 تا 15 درجه سانتیگراد افزایش دهید. مهم است که توجه داشته باشید که شما فقط باید تنظیمات دما را 10 تا 15 درجه سانتیگراد تغییر دهید زیرا اگر با این کار مشکلی برطرف نشد، احتمالاً مشکل مربوط به دما نیست.در این صورت لازم است که تنظیمات دیگر یا قسمت های سخت افزاری را چک کنید.

در صورتی که سازنده هیچ توصیه ای برای دما ارائه نکرده باشد، 235 درجه سانتیگراد برای هات اند و 70 درجه سانتیگراد برای بد(bed) به خوبی جواب گو است.

تنظیمات سرعت مناسب پرینت PETG

تنظیمات PETG در Cura
سرعت پرینت یکی دیگر از موارد مهم از تنظیمات پرینت PETG است که به طور غیرمستقیم بر تزریق ماده و مستقیماً بر زمان پرینت تأثیر می گذارد. بدیهی است که افزایش سرعت پرینتر و در نتیجه، کاهش زمان پرینت بسیار مطلوب است اما افزایش سرعت می تواند کیفیت قطعه را کاهش دهد. بنابراین سرعت باید تا حد خاصی افزایش یابد.

در تنظیمات PETG معمولا سرعت پرینت را روی 50 میلی‌متر بر ثانیه تنظیم می‌کنند که در عین حفظ کیفیت و جلوگیری از تزریق نشدن ماده، زمان پرینت را کاهش دهند. با این حال، سرعت کمتر، در حدود 40 میلی‌متر بر ثانیه، پرینت‌های با کیفیت بالاتری را به همراه خواهد داشت، زیرا پرینتر شما زمان بیشتری برای تولید دقیق جزئیات دارد.

تنظیمات دقیق سرعت پرینت

به غیر از سرعت پرینت اصلی، تنظیمات سرعت برای سایر قسمت های مدل نیز وجود دارد. Cura سرعت اکثر این تنظیمات را،  مقدار کمتری نسبت به سرعت پرینت اصلی در نظر می گیرد.

Wall Speed و  Top/Bottom Speed

سرعت پرینت دیواره ها و سقف و کف معمولا به صورت پیش فرض، 25 میلی‌متر بر ثانیه تنظیم شده‌اند. می توانید این سرعت ها را به حدود 30 میلی متر بر ثانیه (به جای مقدار پیش فرض 25 میلی متر بر ثانیه)، بدون کاهش قابل توجهی در کیفیت، افزایش دهید. با این کار، زمان پرینت نیز کمی کمتر خواهد شد. بنابراین،این تنظیمات را می توان تا حدودی تغییر داد.

Initial Layer Speed

یکی دیگر از تنظیمات کلیدی در پرینت PETG، گزینه ی Initial Layer Speed است. این گزینه، تعیین کننده ی سرعتی است که پرینتر شما در هنگام پرینت اولین لایه دارد. فاصله ی لازم بین نازل و بد، برای پرینت PETG نسبت به سایر مواد بیشتر است. به همین دلیل، توصیه می کنیم سرعت لایه اولیه را 20 میلی متر بر ثانیه تنظیم کنید تا احتمال خراب شدن لایه اول کاهش یابد و زمان بیشتری برای ترازکردن بد داشته باشید.

Travel Speed

تنظیمات تراول اسپید (Travel Speed) نیز برای PETG مهم است. برای جلوگیری از بیرون ریختن ماده در طول مسیر، تراول اسپید باید تا حد امکان سریع باشد. مشخصات پیش‌فرض Cura روی 150 میلی‌متر بر ثانیه تنظیم شده است، اما مقادیر بین 120 میلی‌متر بر ثانیه تا 200 میلی‌متر بر ثانیه نیز نتایج مطلوبی در پی خواهند داشت. اگر تنظیمات تراول اسپید PETG  را برای دستیابی به نتایج بهتر تغییر می دهید، توصیه می کنیم از 120 میلی متر بر ثانیه کمتر نکنید.

تنظیمات ریترکت PETG

تنظیمات PETG در Cura
ریترکت به بالا کشیدن فیلامنت توسط اکسترودر، در هر جابجایی هد بین دو قسمت که باید پرینت شود، اشاره دارد. ریترکت به منظور جلوگیری از بیرون ریختن ماده در طول مسیر و ایجاد رشته‌های اضافی است. در Cura تنظیمات ریترکت به دو قسمت تقسیم می‌شود:«طول ریترکت» و «سرعت ریترکت»

ابتدا مطمئن شوید که «Enable Retraction» را روشن کرده‌اید،در غیر این صورت ریترکت اتفاق نمی‌افتد. پس از فعال کردن ریترکت، می‌توانید طول و سرعت آن را تنظیم کنید.

1- طول ریترکت:

طول ریترکت (بر حسب میلی متر) میزان طول از فیلامنت است که هر بار اکسترودر انقباض ایجاد می کند، فیلامنت به سمت بالا کشیده‌می‌شود. این فاصله برای PETG بیشتر از PLA است.

فاصله انقباض نیز به نوع اکسترودر پرینتر شما بستگی دارد(پرینتر Bowden فاصله انقباض بیشتری نسبت پرینتر Direct دارد). از نظر کاربران فاصله 6 میلی‌متر برای سیستم Bowden مناسب است، در حالی که برای سیستم Direct مقدار 2 تا 3 میلی‌متر  مناسب است. اگر همچنان رشته‌های اضافی در قطعه مشاهده‌کردید، طول ریتراکت را افزایش دهید. البته افزایش بیش از حد می تواند باعث گیرکردن فیلامنت در هات اند شود، در این صورت باید طول ریترکت را کمتر کنید.

2- سرعت Retract:

سرعت انقباض، سرعتی را که فرایند ریترکت انجام می‌شود، تعیین می کند. کاربران، مقادیر متفاوتی را برای سرعت ریترکت PETG پیشنهاد می کنند. برخی از آنها سرعت 25 میلی‌متر بر ثانیه و برخی دیگر 40 تا 45 میلی‌متر بر ثانیه را مناسب می‌دانند. اگر سرعت ریترکت خیلی آهسته یا خیلی سریع باشد، ممکن است کیفیت پرینت کاهش یابد. تنظیم کردن آن بستگی به تفاوت‌های دستگاه و فیلامنت مورد استفاده دارد.

بنابراین، توصیه می کنیم تنظیم سرعت ریترکت را از 25 میلی متر بر ثانیه شروع کنید و در صورت لزوم افزایش دهید. ممکن است مجبور شوید روی چند پرینت آزمایش انجام دهید تا مقدار بهینه مشخص شود.

کامبینگ

تنظیمات PETG در Cura

 

Combing Mode یک روش حرکتی اکسترودر است که در آن اکسترودر خارج از محیط قطعه حرکت نمی کند در نتیجه رشته‌های اضافی فیلامنت بین دو قسمت یک قطعه و در ظاهر قطعه ایجاد نمی شود. این حالت، از کاهش کیفیت ناشی از رشته‌های اضافی فیلامنت، جلوگیری می کند.

در Cura، حالت‌های «Not in Skin» و «Within Infill» هر دو عالی کار می‌کنند و ایجاد رشته‌ها را در قسمت‌های مختلف کاهش می‌دهند.با فعالسازی گزینه اول، هد پرینت روی لایه بالایی حرکت می کند این حرکت ممکن است در ظاهر قطعه شما نشانه هایی به جا بگذارد. گزینه دوم تضمین میکند که هد پرینت فقط در قسمت infill قطعه شما حرکت کند و اینگونه ظاهر قطعه ی شما دچار مشکل نمی شود.

فن خنک کننده


میزان خنک کردن  متریال ، یکی دیگر از تنظیمات مهم برای پرینت فیلامنت PETG است. بر خلاف ABS  که فن باید کاملا غیرفعال باشد، میزان خنک کنندگی لازم برای PLA زیاد است. میزان خنک کنندگی لازم برای PETG مقداری متوسط بین میزان خنک کنندگی متریال های ABS و PLA است. در Cura، سرعت فن خنک ‌کننده به صورت درصد تنظیم می‌شود و سرعت چرخش فن را در حین پرینت تنظیم می‌کند.

ابتدا، گزینه ی Enable Print Cooling را فعال کنید، سپس سرعت فن خود را روی 40-60 درصد تنظیم کنید. پیش‌فرض 50% اکثرا مناسب است، اما با توجه به برند فیلامنت PETG ممکن است اندکی تغییر، نتایج بهتری را ایجاد کند.

تنظیمات دقیق فن

یک راه خوب برای تست خنک‌سازی استفاده از تست overhang است. سرعت فن معمولا 50% تنظیم می شود. اگر دستگاه شما در زوایای نسبتاً کوچک (مثلاً 45 یا 50 درجه) روی اورهنگ‌های اصلی مشکل دارد، باید سرعت فن را 5 درصدی افزایش دهید. اگر دچار تاب خوردگی یا نقص کیفیت به دلیل سرمایش شدید هستید، 5 درصد سرعت فن را کاهش دهید.

برای چند لایه اول (مثلا چهار لایه ی اول) نباید از فن استفاده کنید. چون هیچ چیز نباید چسبندگی چند لایه اول مختل کند یا باعث تغییر شکل آنها شود.

نوع اتصال و چسبندگی قطعه به میز پرینت


PETG  یک ماده فوق چسبنده است، بنابراین می‌تواند تکه‌های شیشه ی bed  را از آن جدا کند.

Cura سه نوع نحوه ی اتصال را جهت چسبندگی به صفحه، در دسته Build Plate Adhesion ارائه می دهد:

1- raft:  raft بیشترین متریال و زمان پرینت را نسبت به بقیه ی انواع اتصال ، نیاز دارد.

2- skirt :skirt کمترین هزینه را دارد.

3- brim: برای پرینت PETG ، استفاده از brim معمولاً بهترین راه است، به شرطی که از یک لایه نازک چسب استفاده کنید. اگر از لایه ی ضخیم چسب استفاده کنید مشکل چسبندگی بدتر و تشدید می شود. brim قطعه را روی بد محکم می کند. بنابراین برای جداسازی قطعه از شیشه لازم است یک تیغه یا کاردک را زیر آن قرار دهید تا آن قسمت شل شود. در این حالت، هم چسبندگی لایه اول خوب می شود هم راهی برای جدا کردن قطعه PETG به صورت ایمن خواهید داشت. با رعایت مواردی که گفته‌شد ، معمولا مقدار 5 تا 6 میلی متر برای brim توصیه‌می شود.

جهت مشاهده منبع مقاله اینجا کلیک کنید .

FUZZY SKIN در CURA

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *