Fuzzy Skin در Cura

مقدمه

Fuzzy Skin در Cura ، قابلیتی است که  سطح خارجی خشن بر روی قطعات پرینت شده ی سه بعدی ایجاد می کند . در این مطلب یاد می­گیرید که چه زمانی از این قابلیت استفاده کنید ، چگونه کار می کند ، و چه تنظیماتی آن را کنترل می کند!

همه ی نرم افزارهای  اسلایسر سه بعدی تنظیماتی را ارائه می دهند که کاربران بتوانند به وسیله ی آن ها ، فرآیند تبدیل یک مدل سه بعدی به G-Code و پرینت آن را کنترل کنند. بیشتر نرم افزارهای اسلایسر از تنظیمات اولیه ی پرینت سه بعدی مانند ارتفاع لایه ، تراکم و سرعت چاپ برخوردار هستند ولی برخی برنامه های پیشرفته، قابلیت های پیچیده تری نیز برای آزمایش دارند . Ultimaker Cura ، یک برنامه اسلایسر سه بعدی open-source محبوب برای پرینترهای  FDM است که از این قابلیت های ویژه برخوردار می ­باشد .یکی از این تنظیمات ویژه ، گزینه ی Fuzzy Skin در کیورا است.

کاربرد قابلیت Fuzzy Skin

همانطور که اشاره شد ، این گزینه سطح خارجی با بافت خشن تولید می­کند . این تنظیم اغلب برای پرینت قطعاتی استفاده می شود که نیاز دارند دو سطح با هم به خوبی درگیر شوند و  و اصطکاک زیادی تولید کنند؛ مانند گیره . برخی کاربران ، این قابلبت را برای پنهان کردن نقص های دیگر عالی می­دانند و به این دلیل از آن استفاده می­کنند .

در این مقاله ، به تنظیمات Fuzzy Skin در Cura می­پردازیم ؛ اما بسیاری از این اطلاعات برای اسلایسرهای دیگر با ویژگی های مشابه نیز می تواند اعمال شود. ابتدا به نحوه ی کارکرد این ویژگی سپس به تنظیمات مختلف آن می پردازیم .

نحوه ی عملکرد گزینه ی Fuzzy Skin در Cura

 

هنگام پرینت سطوح خارجی، اگر این گزینه فعال باشد ، نازل به سمت جلو و عقب حرکت می کند و همین امر سبب ایجاد بافتی خشن روی سطح می شود.در تصویر بالا نیز ،دلیل بافت خشن ایجاد شده روی سطح خارجی ، استفاده از قابلیت  fuzzy skin است.

بافت ناهموار ایجاد شده روی سطح، مشابه سطحی است که  نازل در طی پرینت آن ، لرزش های ناخواسته و پی در پی داشته است ؛ با این تفاوت که حرکت نازل در این حالت، به طور کامل کنترل شده است. این تشابه ، بخاطر نقاط به ظاهر تصادفی است که نازل در آن ها قرار می گیرد و در آنها حرکات نامنظم دارد.

مزایا و معایب Fuzzy Skin

1- قابلیت fuzzy skin  تنها برای سطوح جانبی خارجی مورد استفاده است ، نه سطوح بالا و پایین یا سطوح داخلی.اگر fuzzy skin  برای لایه های داخلی نیز استفاده شود استحکام قطعه بسیار کاهش می یابد.

2- اگرچه با فعال کردن این قابلیت حرکت بیشتری برای پرینت قطعه لازم است، زمان پرینت به طور قابل توجه تغییر نمی کند .این یک ویژگی خوب برای گزینه یFuzzy Skin  به شمار می رود.

3-  ممکن است چنین به نظر برسد که در این حالت ، پرینتر و به طور خاص موتورها که تغییرات سریع در مسیر پرینت دارند، سر و صدای زیادی ایجاد کند ؛ اما به گفته ی کاربران، میزان سر و صدا تغییر محسوسی ندارد. قابل ذکر است که میزان سر و صدا به درایور استپر موتورهای پرینتر نیز بستگی دارد.

 

حالا که می دانید این ویژگی چگونه کار می کند، در این قسمت نحوه ی استفاده از تنظیمات مختلف بیان خواهد شد.

1-نسخه جدیدتر از ورژن  V2.1 نرم افزار Cura ، ترجیحا آخرین نسخه، را نصب کنید.

2- تمامی تنظیمات قابل مشاهده ی  Cura را در حالت “all” تنظیم کنید.

3-گزینه ی Fuzzy Skin  در بخش Experimental تنظیمات Cura  قراردارد . می توان با جستجوی نام این گزینه در قسمت Search نیز به آن دسترسی پیدا کرد.

تنظیمات

Fuzzy Skin: با فعال کردن تیک این گزینه ، این قابلیت فعال می شود و تنظیمات پیشرفته تر مربوط به آن ، با مقادیر پیش فرض در زیر نمایان می شود.

Fuzzy Skin Outside Only: : با انتخاب این گزینه ، Fuzzy Skin تنها برای خارجی ترین لایه استفاده می­ شود و از ایجاد حالت Fuzzy Skin برای لایه های داخلی جلوگیری می کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، قسمت های داخلی مانند سوراخ پیچ به صورت Fuzzy Skin ایجاد نشده است.

Fuzzy Skin در Cura

Fuzzy Skin در Cura

 

Fuzzy Skin Thickness: این گزینه ، اندازه و عمق هر جابه جایی نازل را برای دست یابی به سطح مورد نظر کنترل می­کند. این مقدار ، یک فاصله به واحد میلی متر است که افزایش آن سطح را ناهموارتر و حالت Fussy Skin ملموس تر خواهد کرد.

Fuzzy Skin Density: تراکم جابه جایی های نازل برای ایجاد Fuzzy Skin در این بخش قابل کنترل است . هر چه این مقدار بالاتر (واحد )باشد ، مقدار جابه جایی نازل در یک ناحیه بیشتر است و سطح خشن تر و دقیق تر تولید می شود.

Fuzzy Skin Point Distance: این پارامتر با Fuzzy Skin Density رابطه ی معکوس دارد . Fuzzy Skin Point Distance بیانگر مقدار فاصله لازم (به واحد میلی متر) برای تراکم جابه جایی نامنظم نازل  است . این گزینه ، میانگین فاصله ،بین نقاطی که نازل  در هر قسمت خط حرکت می کند، را تعیین می کند.

جهت مشاهده منبع مقاله اینجا کلیک کنید .

یادگیری پرینت سه بعدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.