گرفتگی نازل ( Clogged Extruder )

گرفتگی نازل ( Clogged Extruder )

مقدمه:

اگر می خواهید کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی خود را بهبود بخشید ، این راهنما گزینه ی مناسبی برای شروع است. در این متن لیست گسترده ای از رایج ترین موضوعات پرینت سه بعدی به همراه تنظیمات نرم افزاری تهیه شده است که می توانید برای حل مشکلات پرینت از آن استفاده کنید. مهمتر از همه ، این راهنما از مجموعه بزرگی از تصاویر در دنیای واقعی استفاده می کند تا در هنگام بررسی قطعات پرینت سه بعدی شخصی خود ، شناسایی هر کدام آسان شود . در این سری مقالات به گرفتگی نازل می پردازیم . این مقاله در سایت www.simplify3d.com   با عنوان (Clogged Extruder ) گرفتگی نازل منتشر شده است .

Clogged Extruder:

پرینتر سه بعدی باید چندین کیلوگرم فیلامنت در طول عمر خود ذوب و اکسترود کند . برای ایجاد قطعات ، فیلامنت باید از یک سوراخ که به اندازه یک دانه ماسه است خارج شود . اگر اکسترودر قادر به خارج کردن فیلامنت از نازل نباشد این گرفتگی ممکن است به دلیل قرار گرفتن یک ذره ی خارجی در نازل باشد . در ادامه به راه حل های مناسب جهت رفع گرفتگی نازل میپردازیم .

راه حل های مشترک:

1- به صورت دستی فیلامنت را به داخل اکسترودر فشار دهید:

یکی از اولین مواردی که ممکن است بخواهید امتحان کنید ، فشار دادن فیلامنت به داخل اکسترودر است . کنترل پنل دستگاه Simplify3D را باز کنید و اکسترودر خود را در دمای مناسب برای فیلامنت گرم کنید . سپس ، از تب Jog Controls برای بیرون کشیدن مقدار کمی از فیلامنت ، به عنوان مثال 10 میلی متر استفاده کنید . از آنجا که موتور اکسترودر در حال چرخش است ، به راحتی از دستان خود استفاده کنید تا در فشار فیلامنت به اکسترودر کمک کنید .

2- فیلامنت را مجدد در دستگاه قرار دهید:

اگر فیلامنت هنوز حرکت نمیکند کار بعدی که باید انجام دهید تخیله نازل از فیلامنت است . دقت کنید که اکسترودر در دمای مناسب گرم شده باشد  و سپس از صفحه کنترل دستگاه Simplify3D برای جمع کردن فیلامنت از اکسترودر استفاده کنید. مانند مرحله قبل ، در صورت عدم جابجایی فیلامنت ممکن است نیاز به اعمال نیروی اضافی داشته باشید . پس از جدا کردن فیلامنت ، از یک قیچی استفاده کنید تا قسمت ذوب شده یا آسیب دیده فیلامنت را جدا کنید . سپس فیلامنت را مجدداً در دستگاه قرار دهید و ببینید که آیا می توانید با بخش جدید و بدون آسیب فیلامنت اکسترود می شود یا نه.

3- نازل را تمیز کنید:

اگر نتوانستید بخش جدید فیلامنت را از طریق نازل خارج کنید ، به احتمال زیاد نازل به تمیز شدن نیاز دارد . بسیاری از کاربران با گرم کردن اکسترودر تا100درجه سانتی گراد موفق به تمیز کردن نازل شده اند و سپس به صورت دستی فیلامنت را بیرون می کشند . برخی دیگر ترجیح می دهند با استفاده از تارE گیتار نازل را تمیز کنند . روش های بسیار دیگری وجود دارد و هر اکسترودر متفاوت است تا حد امکان با سازنده ی پرینتر خود در این مورد مشورت کنید.

مقالات دیگر درباره ی عیب یابی قطعات پرینت سه بعدی :

فاصله در لایه های نهایی

اکسترود نشدن ماده در ابتدای پرینت

اکسترود زیاد ماده

اکسترود کم ماده

افزایش دما در قطعات باریک

جابه جا شدن لایه ها

جدا شدن لایه ها

ساییده شدن فیلامنت

اکسترود نشدن ماده در حین پرینت

infill ضعیف

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *