فایل stl

فایل stl

فایل stl اختصار (“stereolithography”) یک فرمت فایل بومی است که  دارای چندین پسوند واقعی مانند “زبان استاندارد مثلثی” و “زبان استاندارد تسلط” است.

 

فایل stl

 


این به طور گسترده ای برای نمونه سازی سریع، چاپ 3D و تولید کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. فایل  STL فقط هندسه سطح یک ابعاد سه بعدی را بدون هیچ گونه نمایندگی از رنگ، بافت یا دیگر ویژگی های مدل CAD معمول توصیف می کنند. فرمت STL هر دو نشانگر ASCII و باینری را مشخص می کند.

 

یک  STL توصیف یک سطح مثلثی خالص و بدون ساختار توسط واحد نرمال و رأس ها (به ترتیب توسط قانون سمت راست) مثلث ها با استفاده از یک سیستم مختصات سه بعدی انجام می شود.

در مشخصات اصلی، تمام مختصات STL مورد نیاز بود که عدد مثبت باشد، اما این محدودیت دیگر اعمال نمی شود و هم اکنون مختصات منفی در پرونده های STL معمولا وجود دارد. پرونده های STL پرینت سه بعدی حاوی  واحدهای خودسرانه هستند.

 

تکنولوژِی پرینت سه بعدیدر دو سال اخیر پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است. به عنوان یک استاندارد و و برای راحتی کار معمولا از فایل stl برای پرینت سه بعدی استفاده می کنند. در اینجا 4 حقیقت در مورد فایل STL را برای شما بیان می کنیم تا مهارت پرینت سه بعدی خود را افزایش دهید.

 

مزیت فایل STL چیست؟

فایل STL رایج ترین فرمت استفاده شد در پرینت سه بعدی است. این فرمت کم حجم، ساده و کار با آن ساده است. می توانید آن را به راحتی ایمیل و ارسال کنید.

 

 

آیا فایلهای STL ایمن هستند؟

یکی دیگر از مزیت های عمده  فایل  STL این است که ایمن است. گاهی اوقات طراحی بعضی قطعات نیاز به تلاش و وقت زیاد یک طراح حرفه ای دارد و یا در طراحی آن اطلاعاتی خاص وجود دارد که برای طراح مهم هستند وقتی که یک فایل را به صورت STL ارسال می کنید در واقع یک سری اطلاعات را از آن حذف کرده اید و به طرف مقابل نداده اید.

 

 

ایا می توان همه فایل های STL را پرینت سه بعدی کرد؟

حتی اگر STL فرمت استاندارد برای پرینت سه بعدی باشد باز دلیل نمی شود که بتوانید تمام فایل های STL را پرینت سه بعدی کنید. برای این که یک فایل STL پرینت سه بعدی شود باید یک سری ویژگی ها مثل بسته بودن و تداخل داخلی نداشتن و … داشته باشد.

 

 

محدودیت های فرمت STL چه هستند؟

فایل STL به عنوان رایج ترین فرمت برای پرینت سه بعدی خود دارای محدودیت هایی نیز هست. اول این که در فایل STL فقط سطوح بیرونی و شکل کلی مدل شما را درک می کند. هر مشخصه ای مثل سطح داخلی مدل، رنگ و طرح روی مدل که هر فایل کد معمولی آن را در خود دارد در فرمت STL در نظر گرفته نمی شوند. برای این که در فایل STL به فایل خود طرح یا رنگ اضافه کنید باید از فرمت هایی مثل VMRL  استفاده کنید.

 

 

در مطالب بعدی در مورد خروجی فایل های STL در نرم افزار های مختلف توضیح داده خواهد شد

 

 

فایل stl

{فایل STL }

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *